Limbo

در فقه و اصول مسیحیت کاتولیک، Limbo یا Limbus جایی شبیه به “اعراف” قرآنی است. در Limbo که بخشی از دوزخ است، ارواح کودکان مرده و تعمید نشده به سر می‌برند. ارواحی که در این طبقه از دوزخ هستند، شکنجه و عذابی نمی‌بینند ولی تا ابد از “امید” محرومند.
.
بازی دو بعدی Limbo دارای محیطی سیاه و سفید است و بازیکن، هدایت پسر بی‌نامی را به عهده دارد که برای یافتن خواهرش باید از مکان‌های بسیار ترسناک و خطرناکی که پر از تله‌های پیچیده است، عبور کند. بخش اصلی بازی، حل معماهای بسیار مشکلی است که یک سمتش نجات و ادامه راه است و سمت دیگر، مرگ پسر بچه جسور. داستان با تعلیق خاصی به پایان می‌رسد؛ پسر بچه به دختری می‌رسد اما آیا او خواهرش است؟ آیا پسر بچه قبل از شروع روند بازی مرده بوده؟ آیا خواهرش قبلا مرده بوده؟ و یا هر دو قبلا مرده و وارد جهان دیگری شده‌اند؟
.
این بازی بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت و جوایز متعددی کسب کرد و نمرات درخشانی در زمینه‌های مختلف به دست آورد. نویسنده این گفتار که بازی‌های بسیاری را در پلتفرم‌های متفاوت (از سال ۱۹۹۰ میلادی تا به حال) تجربه کرده است، این بازی را در صدر همه آنها می‌داند، چه علاوه بر داستان جذاب و فرآیند هوشمندانه بازی، تصاویر و موسیقی بازی، بسیار تاثیرگذار است، به نحوی که بازیکن با حالتی شگفت‌زده بازی را ادامه داده و به پایان می‌رساند.
.
اطلاعات کلی این بازی، به قرار زیر است:

توسعه‌دهنده:
گروه Playdead

ناشران:
Playdead
Microsoft Game Studios (X360)

کارگردان:
Arnt Jensen

تهیه‌کنندگان:
Dino Christian Patti
Mads Wibroe

طراح:
Jeppe Carlsen

برنامه‌نویس:
Thomas Krog

هنرمندان دیداری:
Morten Christian Bramsen
Stine Sørensen

آهنگساز:
Martin Stig Andersen

پلتفرم‌ها:
Xbox 360
PlayStation 3
Microsoft Windows
OS X
Linux
Xbox One
PlayStation 4
PlayStation Vita
Nintendo Switch
iOS
Android

تاریخ نشر:
۲۱ جولای ۲۰۱۰

ژانر:
ترسناک پلتفرمی
پازلی

نحوه بازی:
تک‌نفره

فهرست