سرمایه گذاری روی NFTها

در انجمن‌های VGC از کنسول مورد علاقه خود دفاع کنید.

برای دیدن شخصیت‌های جذاب،کلیک کنید.

سرمایه گذاری روی رمزارزها و متاورس

گروه VGC در شبکه های اجتماعی

Google
Instagram
Telegram

.

تعریف کنسول های بازی ویدئویی

.

به دستگاهی الکترونیکی، دیجیتالی و یا کامپیوتری گفته می شود که سیگنالی ویدئویی یا تصویری قابل مشاهده می سازد تا یک بازی ویدئویی را نمایش داده و امکان بازی کردن را برای یک یا چند نفر مهیا کند.

.

انواع کنسول های بازی ویدئویی

.

این کنسول ها را می توان به پنج دسته زیر تقسیم کرد:
الف. کنسول های بازی ویدئویی خانگی
ب. کنسول های بازی دستی
پ. میکروکنسول ها
ت. کنسول های اختصاصی
ث. کنسول های هیبریدی

.

تعریف کنسول های بازی ویدئویی خانگی

.

این کنسول ها با داشتن ساختار نرم افزاری و سخت افزاری نسبتا پیشرفته (نسبت به زمان ارائه) برای استفاده در محیط های خانگی و یا نسبتا کوچک طراحی می شوند و با توجه به اندازه و اتصالات لازم، امکان استفاده از آنها در هر مکان و زمانی وجود ندارد.

.

تعریف کنسول های بازی دستی

.

این کنسول ها با داشتن ساختار نرم افزاری و سخت افزاری متوسط نسبت به زمان ارائه (با توجه به ابعاد کوچک و محدودیت تکنولوژیکی) برای استفاده در هر زمان و مکانی طراحی می شوند. ابعاد کوچک، قابل حمل بودن و کنار هم قرار گرفتن کنسول، نمایشگر (ها)، بلندگو (ها) و کنترل کننده ها از ویژگی های این کنسول ها است.

.

تعریف میکروکنسول ها

.

این کنسول ها با داشتن ساختار نرم افزاری و سخت افزاری نسبتا ضعیف (نسبت به زمان ارائه) برای بازی های سبک طراحی شده اند. سیستم عامل آنها عموما بر پایه Android و یا ios است و بازی های آنها از Application store های مربوط به تلفن های همراه هوشمند دانلود می شود. این دستگاه ها به تازگی (از سال ۲۰۱۰ میلادی به بعد) وارد بازار کنسول های بازی شده‌اند.

.

تعریف کنسول های اختصاصی

.

این کنسول ها با داشتن ساختار نرم افزاری و سخت افزاری در سطوح مختلف، دارای یک یا چند بازی محدود داخلی هستند و امکان انجام هیچ بازی جدیدی (با استفاده از کارتریج، دیسک و …) در آنها وجود ندارد. کنسول های اختصاصی، شکل های مختلفی دارند. از کابینت های بزرگ عمومی گرفته تا کنسول های دستی و ساعت های بازی در این خانواده طراحی شده اند.

.

تعریف کنسول های هیبریدی

.

به کنسولی خانگی گفته می شود که بتوان با جدا کردن یک یا چند بخش آن (به سهولت)، استفاده دستی نیز از کنسول کرد. هر چند بعضی از کنسول های دستی (مثل Sega Nomad) امکان اتصال به تلویزیون و حتی ورودی Gamepad ثانویه نیز دارند، اما نمی توان آنها را یک کنسول هیبریدی در نظر گرفت زیرا ساختار سخت افزاری آنها در هر دو حالت، یکسان است. اولین کنسول هیبریدی جهان به تازگی و توسط شرکت Nintendo ارائه شده است. این کنسول که Switch نام دارد، دارای بخش های مختلفی است که به راحتی از هم جدا می شوند (تصویر ۵-۱). برای استفاده از آن به عنوان کنسول خانگی، باید بخش تبلت مانند را در پایه ای قرار داد که سبب تقویت ساختار کنسول شده و اتصالات لازم را مهیا می کند.

.

تصویر ۱-۱ کنسول خانگی Nintendo Wii (راست) در کنار کنسول دستی Nintendo DS Lite (چپ)

 

تصویر ۲-۱ میکروکنسول های Playstation TV (راست) و Apple TV (چپ)


تصویر ۳-۱ کنسول اختصاصی کابینتی Dance Dance Revolution Super Nova


تصویر ۴-۱ کنسول اختصاصی دستی Nintendo Game & Watch مدل Ball (اولین مدل از این سری)


تصویر ۵-۱ اجزاء و اتصالات اصلی Nintendo Switch


تصویر ۶-۱ کنسول Nintendo Switch در وضعیت استفاده دستی (راست) و خانگی (چپ).

.

نسل های مختلف کنسول های بازی ویدئویی

.

کنسول های بازی با توجه به تکنولوژی ساختشان و در نتیجه زمان تولید اولیه آنها، در نسل های مختلفی طبقه بندی می شوند. تا به حال هشت نسل از کنسول های بازی طبقه بندی شده اند و شاید بتوان Nintendo Switch را آغازگر نسل نهم کنسول ها دانست. شاخصه های مختلفی در هر نسل از کنسول ها وجود دارد که آنها را با کنسول های دیگر نسل ها متمایز می کند که یکی از مهمترین آنها ظرفیت و توان پردازشگر مرکزی آنها است. وجه تمایز اصلی کنسول های نسل دوم تا پنجم همین ظرفیت پردازشگر مرکزی آنها می باشد. در ادامه به بررسی ساختاری نسل های مختلف کنسول ها می پردازیم.

.

تصویر ۱-۲ گستره زمان ارائه نسل های مختلف کنسول های بازی


تصویر ۲-۲ کنسول های شاخص از نسل های مختلف

فهرست